- Podrobnosti
- Napsal Emílie Smutná
- Kategorie: Akordeonový soubor Accord
- Zobrazení: 6258
Letos již sedmnáctý Vánoční koncert ve Společenském domě Casino v Mariánských Lázních patřil v této předvánoční době k nejkrásnějším dárkům nejen pro mariánskolázeňské občany, ale i pro hosty z širokého okolí.
Téměř sto účinkujících na překrásně vyzdobeném pódiu připravilo pro zcela zaplněné Casino naprosto nevšední zážitek. Padesátičlenný akordeonový orchestr se představil pod vedením svého zakladatele a velice oblíbeného dirigenta Alexandra Smutného v první polovině večera velice náročnými skladbami Bandité a Piráti z Karibiku. Ve skladbě Zlaté trumpety s harmonikami předvedli své sólo Alexandr Smutný jun., Radek Mikulenka a David Polach. Úžasným zážitkem večera byla dvě vystoupení hostů z Prahy. Naprosto brilantní výkon podal ve skladbě Hora staccato vynikající sólotrumpetista České filharmonie Jaroslav Halíř a neméně úžasně zazpívala s orchestrem jeho manželka Markéta Halířová Weberovu skladbu Neplač pro mne, má Argentino. Skřivánci z Jihu se zde představili písní I will follow him z filmu Sister act, ve zvláštní úpravě písně Karla Svobody Tři oříšky pro Popelku a ve skladbě J. Milese Music.
Po přestávce již se posluchači přenesli do doby Josefa Lady a obě tělesa společně na pódiu opět přivítali vynikající moderátoři celého večera Petr Hála a Kateřina Märzová. V překrásné skladbě Ladovské Vánoce z opery Kocour Mikeš se v sólových partech představily členky pěveckého sboru. A potom již zněly známé i méně známé vánoční písně a koledy v různých úpravách i se sólisty. Při světoznámé Tiché noci, kterou za doprovodu orchestru i sboru zpívaly Dagmar Hladíková a Adéla Rochová se až tajil dech.Během večera moderátoři přivítali velice milé hosty – generálního ředitele pana Leo Novobilského a místostarostu města pana Petra Horkého s manželkami, účinkující měli z jejich přítomnosti opravdu velikou radost. Zaznělo rovněž poděkování všem sponzorům, rodičům žáků, městskému úřadu, vedení lázní , vedení Casina i vedení ZUŠ F. Chopina, kterou orchestr již téměř padesát let vzorně reprezentuje. Dále Petr Hála seznámil přítomné s úspěchy orchestru a s akcemi, které se chystají – mezi nejdůležitější patří křest nového CD, Jarní ples a oslavy 50. výročí tohoto vynikajícího hudebního tělesa. Kateřina Märzová rovněž připomněla, že pěvecký sbor Skřivánci z Jihu pod vedením učitelky Emilie Smutné působí na škole JIH v Mariánských Lázních již rovných třicet let a vystřídalo se v něm veliké množství žáků, kteří rádi zpívají.
Diváci odměňovali po celý večer účinkující bouřlivým potleskem a propustili je z pódia až po několika přídavcích. Krásný zážitek z koncertu umocnila opravdová sněhová nadílka v Mariánských Lázních – byly to zkrátka Ladovské Vánoce s těmito mladými umělci. - fotogalerie - (foto p. Hladík)

Ve čtvrtek 15. prosince měli svoje vystoupení v Městském muzeu zpěváci ze třídy Dipl. Mus. O.Cretana. Zpívalo se sólově i ve sboru za klavírního doprovodu třídního učitele. Poděkování patří řediteli muzea Ing. Bartošovi za poskytnutí krásných prostor pro tuto produkci. 
Evy Smrčkové spolu s flétnovým souborem ze třídy Hany Strejčkové otevřel 27. 11. již 12. ročník adventních koncertů ve Velké Hleďsebi. Celkem osm souborů školy se představilo ve dnech 1. – 4. 12. na vánočních trzích na kolonádě. Díky skvělému pořadatelskému zajištění akce mohly vystupovat i přes nepřízeň počasí. Vedle Dechového orchestru mladých s mažoretkami, Junior Dixielandu, Rozmarýnku, Souboru bicích nástrojů, pěveckého sboru Canzona, Komorního smyčcového souboru a Žesťového souboru vystoupila také skupina žákyň tanečního oddělení ze třídy Nely Výborné a výtvarné oddělení vedené Marií Haklovou pořádalo na kolonádě pro návštěvníky výtvarnou dílnu. Žáci školy byli aktivně zapojeni také do dalších adventních koncertů. Flétnistky ze třídy Mgr. Lenky Čechové se připojily k vystoupení pěveckého sboru Cantamus pro gaudio na adventním koncertě 3. 12. v Mariánských Láznich a o týden později spolu s flétnovým souborem Karla Hovorky také v Lázních Kynžvartu.Tím předvánoční aktivity žáků a učitelů školy nekončí – harmonogram dalších akcí najdete na webových stránkách ZUŠ Fryderyka Chopina
Hned dva hudební podvečery se konaly 6. a 7. prosince v hudebním sále školy. Mezi účinkujícími byla řada žáků, kteří se připravují na soutěže dechových nástrojů v příštím roce. Přestože zatím nehráli všichni, celková délka programu stačila na dva koncerty. Ti další si svoje umění ověří v lednu 2012.
F. Chopina, zazněla hudba Leoše Janáčka a Jana Vičara. Koncert připravil pedagog naší školy Dipl. Mus. Olimpiu Cretan. Jednalo se o zajímavou spolupráci. Na realizaci koncertu se podílely kromě ZSO a ZUŠ F.Chopina další tři sbory z kraje – Harmonie Kraslice se sbormistryněmi Ivetou Poslední a Zlatuší Sellinger, Zvonek Karlovy Vary s Karolínou Kučerovou a Miroslavou Lendělovou, Komoráček z Nejdku s Janou Uhlíkovou. Naši školu reprezentoval sbor Canzona řízený O.Cretanem.
Již dvanáctý ročník adventních koncertů ve Velké Hleďsebi zahájili žáci ZUŠ Fryderyka Chopina. V úvodu koncertu po úvodních fanfárách přivítali posluchače paní Eliška Čajkovičová, která o pořádání koncertů ve Velké Hleďsebi od samého počátku pečuje, a nově zvolený opat tepelského kláštera Filip Zdeněk Lobkowicz. Dále pokračoval žesťový soubor vedený Josefem Koreisem. Trubače čekal večer ještě další úkol – fanfáry při rozsvěcení vánočního stromu v Plané u Mar. Lázní.