- Podrobnosti
- Napsal Petr Čech
- Kategorie: Zprávy
- Zobrazení: 4846
Od původního vánočního koncertu v sále školy se přes sál v hotelu Continental tato akce posunula do Městského divadla. Ve čtvrtek 11. prosince zde vystoupili sólisté a soubory na vánočním koncertu 2014. Letošní vánoční koncert byl proti minulým rokům obohacen vystoupeními sólistů, kteří si své místo na pódiu vybojovali svými skvělými výkony v minulosti. Jednalo se o úspěšné účastníky soutěží : trumpetistku Kláru Dedkovou, kytaristku Elišku Dedkovou, klavíristku Kláru Skalkovou a zpěvačku Izabelu Tomiovou. Ve vystoupeních souborů zazněly osvědčené, ale z velké části také nové skladby z jejich repertoáru a program byl sestaven tak, aby vánoční hudba a koledy tvořily jakési finále celého koncertu. V programu vystoupili také žákyně tanečního oboru, a to ve dvou choreografiích. Jednalo se o zcela odlišná vystoupení, mladší žákyně tančily na Čajkovského hudbu z Louskáčka, starší pak na současnou hudbu od The Piano Guys. Autorkou choreografií byla Barbara Mikysková, která je s tanečnicemi také připravila. Kromě tanečnic se věnovala také přípravě moderátorek. Natálie Vegnerová a Linda Nitrová se úlohy moderátorek koncertu ujaly výbormě a bez zaváhání. Možnost uspořádat koncert v Městském divadle byl pro účinkující i pro diváky velkým přínosem. Poděkování patří jak vedení divadla, tak všem jeho pracovníkům, kteří náš koncert svým profesionálním přístupem podpořili. -fotogalerie- Poděkování patří také Televiznímu studiu Mar. Lázně za natočení záznamu koncertu. Ten můžete shlédnout buď ve vysílání TV studia nebo na webu http://www.tvml.cz/2014/12/22/vanocni-koncert-2014-zus-fryderyka-chopina-v-marianskych-laznich/ .

Mariánské Lázně vánoční trh ve dnech 4. -7. 12. 2014. I letos byla součástí programu vystoupení souborů Základní umělecké školy Fryderyka Chopina. Pěvecký soubor Canzona vedený Olimpiu Cretanem vystoupil v úvodu slavnostního zahájení trhu před diváky, jejichž počet zcela zaplnil prostor mariánskolázeňské kolonády. Tradičně byla součástí programu také vystoupení Dechového orchestru mladých a mažoretek pod vedením Josefa Koreise a Petry Koreisové a folklórního souboru Rozmarýnek vedeného Slavomírem Országhem a Olimpiu Cretanem. K předvánoční atmosféře přispěli také učitelé Základní umělecké školy F. Chopina Lenka Gaierová, Lenka Čechová a Petr Čech adventním koncertem v kostele Nanebevzetí Panny Marie. Poslední den vánočního trhu vystoupilo Jazzové Kombo Václava Eichlera a Junior Dixieland vedený Bedřichem Smrčkou. Své místo v programu ale neměla pouze hudební tělesa Základní umělecké školy F. Chopina. V pátek se návštěvníkům Mariánskolázeňského vánočního trhu prezentoval výtvarný obor školy vedený Martou Nyklesovou a také taneční obor vedený Barbarou Mikyskovou, který kromě vlastního vystoupení připravil divákům také malé taneční překvapení během vystoupení Junior Dixielandu.
Jako každoročně i letos se podílejí žáci a učitelé ZUŠ F. Chopina na adventních koncertech. Ty se konají nejen v Mariánských Lázních, ale také v okolních obcích. I tam mohli posluchači slyšet účinkující ze ZUŠ F. Chopina. 29. listopadu hráli flétnisté ze tříd Karla Hovorky a Lenky Čechové na koncertě v Lázních Kynžvart. Na tomto koncertě účinkoval pěvecký sbor Cantamus pro gaudio s Lenkou Čechovou, Lenkou Gaierovou a P. Čechem. V neděli 30. listopadu zahájili sérii koncertů ve Velké Hleďsebi žáci ze tříd Evy Smrčkové, Hany Strejčkové a Josefa Koreise. Oba koncerty byly výborně navštívené.
děti. Přidali se i jejich menší kamarádi, kteří ještě chodí do mateřské školy v Křižíkově ulici a jsou členy sboru s názvem Kopretiny. I přes to dokázaly všechny tři sbory včetně těch nejmenších předvést soustředěný a precizně připravený výkon. Hlavní zásluhu na úspěchu dětských účinkujících má učitel zpěvu a sbormistr Olimpiu Cretan, který s dětmi celý program nastudoval. Kromě toho je také autorem téměř všech aranží pro symfonický orchestr a spolu se ZSO program nastudoval.
Ve středu 26. listopadu se konal v sále ZUŠ F.Chopina hudební podvečer. Na programu byla sólová i komorní vystoupení žáků na dechové a smyčcové nástroje . Dále také vystoupení kytarového dua a zahrál jeden hráč na akordeon.
Karlovarském kraji. Naše škola se prezentovala tanečním vystoupením žáků ze třídy Barbary Mikyskové v úterý 11. listopadu. Další zástupci naší školy se představili v karlovarském městském divadle na večeru hudby, který se konal 13. listopadu. Vystoupila klavíristka Klára Skalková ze třídy Marie Skalkové a hráč na dudy Martin Nguyen ze třídy Slavomíra Országha za doprovodu Tomáše Vašinky. Účinkujícím za jejich výkon poděkovala osobně předsedkyně Krajské umělecké rady Karlovarského kraje PhDr. Ilona Juhásová, která spolu s dalšími členy Krajské umělecké rady byla také hlavní organizátorkou celé akce.
24. listopadu 2014 ocenil Karlovarský kraj své nejlepší žáky a jejich pedagogy, kteří jej úspěšně reprezentovali v celonárodních a mezinárodních soutěžích v uplynulém školním roce. Jednalo se o soutěže přírodovědné, sportovní, umělecké, ale třeba i gastronomické. Zastoupeny byly školy základní, základní umělecké, gymnázia, střední odborné a střední odborná učiliště. Skutečnost, že se jedná o naprosto mimořádné mladé lidi dokazovalo nejen to, že mnozí z nich se danému oboru věnují soustavně a pro ocenení si nejeli poprvé, ale i to, že někteří se svému oboru věnují dále na vysoké škole, nebo právě studují v zahraničí a proto si cenu nemohli vyzvednout osobně. Porcelánové sovičky, pamětní listy a drobné dárky byly studentům předány hejtmanem Karlovarského kraje panem Pavlem Novotným a jeho náměstkem pro školství p. Sloupem v krásném prostředí Galerie umění v Karlových Varech. Naši školu úspěšně reprezentoval Dechový orchestr mladých pod vedením pana Josefa Koreise. Cenu převzali zástupci DOM Denisa Doffková a Michael Mašlonka. Soubor v uplynulém roce získal 3. místo v celostátním kole dechových orchestrů v Letovicích. Další oceněnou byla Klárka Skalková ze třídy Marie Skalkové, která v loňském roce získala taktéž 3. cenu v celostátním kole soutěže ZUŠ v Praze. Tento slavnostní okamžik byl velkou inspirací a mimořádným zážitkem pro všechny přítomné. Byli jsme svědky velkých úspěchů velmi mladých lidí, což je velkým příslibem pro budoucnost. Doufejme tedy, že Karlovarský kraj bude i nadále podporovat své nadané studenty a zajistí jim dostatečné a kvalitní zázemí tak, aby se tito mladí lidé mohli dál rozvíjet a hlavně se k nám vracet zpět.