Po příletu jsme se ubytovali na faře české misie. Ta byla ještě před šesti lety v původní české čtvrti Cicero, kde žilo ještě na začátku 20. století asi20140805 200552 100 000 Čechů. Postupem času se tam však stěhovalo stále více Mexičanů, se kterými bylo náročné soužití. To byl důvod, proč Češi pozvolna z této čtvrti odcházeli a nakonec se i Česká misie přestěhovala do sousední čtvrti Brookfield, aby byla české populaci blíže.
Nyní má metropolitní část Chicaga takřka 10 miliónů obyvatel. V mých očích je to krásné mraveniště. Nastal čas na prohlédnutí města. Centrum (Downtown) se skládá z mrakodrapů, jako v každém větším městě v USA. Užili jsme si vyhlídku ze 67. patra z VIP Metropolitan Clubu ve Willis Tower (443 m), která je zároveň nejvyšší budovou na západní polokouli. Dalšími obry jsou Aon Center (347 m) a John Hancock Center (344 m). Na břehu Michiganského jezera jsme si prošli atraktivní kulturní centrum Millenium park s Buckinghamskou fontánou (po Dubaji druhá největší na světě) a Navy Pier (poloostrov s přístavem, kolotoči, botanickou zahradou, obchody pro turisty).
Dále jsme byli na projížďce lodí po řece a přes zdymadlo po jezeře. Dříve tato řeka tekla do jezera, které je ale zásobárnou pitné vody. Protože byla značně znečištěna, byl její tok otočen . Tuto informaci mám z více zdrojů, ale technicky mi to nikdo nevysvětlil. Dále jsme si užili volný čas koupáním. Nemáme často možnost koupat se jezeře hned u mrakodrapů.
Kromě zábavy nás ještě čekaly dva koncerty. První byl v benefiční koncert na podporu české misie v divadle Arlington a druhý v tradiční polské čtvrti v rámci pouličního festivalu Polish Triangl. (foto se senátorem za město Chicago)