- Podrobnosti
- Napsal Petr Čech
- Kategorie: Zprávy
- Zobrazení: 7720
Tradiční pořad se letos konal v Městském divadle Mariánské Lázně ve čtvrtek 24. dubna. Dopoledne zaplnili Městské divadlo žáci mariánskolázeňských škol. Na podiu se vystřídali jejich spolužáci. Jednalo se o vystoupení souborů, ale také sólistů. Mezi těmi především zaujali dva vítězové mezinárodních soutěží, kteří ovládají hru na více nástrojů. Na klavír a na violoncello zahrál Jaroslav Skalka. Ten si připravil na každé svoje vystoupení jiný program. Na jeho violoncellovém vystoupení jako host programu výborně spolupracovala jeho starší sestra Klára Skalková, studentka vysoké školy ve Vídni. Společně připravili krásný program z díla Josefa Suka a Gagriela Faure. Další špičkové sólové výkony předvedl Sebastian Cretan nejprve na pozoun a potom na baryton. O bezchybný doprovod se postaral jeho otec Olimpiu Cretan. Sebastian Cretan i Jaroslav Skalka hráli zpaměti a s velkou jistotou. Posluchačům tak připravili krásný zážitek.
Sólisty střídaly na podiu hudební soubory. Dvě choreografie v programu zatančily žákyně tanečního oddělení. Celým pořadem formou pohádky provázeli žáci literárně dramatického oddělení. Mezi nimi měla hlavní slovo pohádková babička v podání Elly Haladová a princ Nekňuba v podání Bedřicha Smrčky. Autorkou průvodního pohádkového příběhu je učitelka LDO Alena Hálová, která také se svými žáky průvodní slovo připravila. Odpoledne od 16 hodin se pak konalo vystoupení pro rodiče a pro veřejnost. Poděkování za výbornou spolupráci tradičně patří vedení Městského divadla i jeho zaměstnancům, kteří významně přispěli k příjemnému průběhu celé akce. -fotogalerie(foto P. Čech)- -záznam koncertu (kamera P. Kouba, střih O. Cretan)-

– 1. cena ve hře na saxofon. Vojtěch Heneš (třída Marie Henešové) ve hře na klarinet - 1. cena. Ze třídy Petra Čecha získala Štěpánka Mannová 2. cenu, Tomáš Pospíšil 1. cenu. Jan Bartoš kromě 1. ceny také získal postup do národního kola soutěže, které proběhne ve dnech 21. – 25. 5. 2025 v Praze. Všem soutěžícím ke skvělým výsledkům blahopřejeme!
Viet Anh Nguyen- získal 1. cenu a byl navržen na postup do ústředního kola. Skvělý výkon na pozoun i na baryton předvedl Sebastian Cretan. V obou oborech 1. cena a plný bodový zisk, postup na oba nástroje do národního finále. Za vynikající pedagogické vedení byl oceněn Slavomír Országh a nemalou měrou k vynikajícímu výsledku přispěl i doprovázející klavírista a otec Sebastiana v jedné osobě pan Olimpiu Cretan. Blahopřejeme a v národním kole držíme palce!
4. dubna soutěžili v Sokolově hráči na bicí nástroje. Naši školu reprezentoval Radim Adam ze třídy Jiřího Černého a získal 2. cenu.
Jarní koncert Dechového orchestru mladých a mažoretek patří již tradičně mezi největší akce ZUŠ F. Chopina. Při této příležitosti se i letos, v sobotu 29. března, Městské divadlo zcela zaplnilo posluchači, kteří vytvořili velmi přátelskou atmosféru. Pro mnohé vystupující se jednalo o osobní premiéru. Zvláště u hudebníků trvá několik let velkého úsilí, než malý muzikant zvládne mnohdy i náročné party, a může si sednout s orchestrem na pódium. Tím větší je potom radost z pěkného společného výkonu. Zatímco jiní se v sobotu věnují odpočinku, členové DOM tráví sobotní dopoledne na zkouškách. A přináší jim to radost, zvedá jim to zdravé sebevědomí. Pro nás učitele je oprávněná hrdost našich žáků skvělou odměnou.
scéna 2025 do nedalekého Chebu, kde se konalo okresní kolo této soutěže. 4 z nich byli velmi úspěšní (II. kategorie – 1 postup Charlotte Bervidová, III. kategorie – Čestné uznání Mercedes Luisa Kučerová, IV. kategorie – 1 postup Anna Nykodymová a 1 ČU Marie Baxová). Krajské kolo se bude konat 7. 4. 2025 v ZUŠ Aš. Letos se poprvé zúčastnily soutěže s názvem KVÍLENÍ také žákyně – středoškolačky (Lydie Baxová, Ella Haladová a Daniela Losová). Své texty předvedly ve velmi konkurenčním prostředí v pátek 28. 3. 2025 v Plzni v Moving Station. Daniela Losová získala postup na recitační přehlídku Wolkerův Prostějov v červnu 2025. Ještě všechny čeká hodně práce a určitě se na ni těší. Například v květnu se vypraví skupina starších (9 žákyň) do Prahy na ZUŠ OPEN do Werichovy vily, kde budou naši školu reprezentovat. Přínosná a příjemná je spolupráce ldo s hudebním oddělením školy – žákyně z ldo pravidelně moderují nejen některé koncerty v sále ZUŠ, ale i velké akce, naposledy např, jarní koncert DOM. Za soustavnou, pečlivou přípravu patří poděkování především vedoucí ldo paní Aleně Hálové. Úspěšným žákyním gratulujeme !