- Podrobnosti
- Napsal Petr Čech
- Kategorie: Informace
- Zobrazení: 14320
V pondělí 11. května jsme se přesně po dvou měsících mohli v naší škole vrátit k prezenční výuce. Epidemie koronaviru přinesla spoustu negativních důsledků. Tím více nás těší opravdu pozitivní zážitky s našimi
žáky z prvních dnů obnovené výuky. Žáci se k nám nevraceli po prázdninách, ale po nezvyklé výuce - dostávali úkoly od učitelů a my učitelé jsme si na dobu distanční výuky museli v krátkém čase osvojit nové dovednosti – práci se speciálními notačními a hudebními programy, komunikaci přes Skype, WhatsApp, Facebook, mailovou komunikaci s přílohami ve formě zvukových, obrazových nebo video souborů atd. Náš tanečník pro své žáky sestavil a s přispěním kolegů natočil kondiční videa, žáci VO zásobovali výstavku na Facebooku svými pracemi a někteří z učitelů HO zde pro své žáky také koncertovali.
Za sebe mohu mluvit o hudbě a tam byl v mé třídě přínos jednoznačný – když mi některý z žáků chtěl poslat nahrávku, musel se skladbu naučit tak dobře, aby ji buď celou nebo alespoň její úsek dokázal natočit. Kdo jako hudebník seděl někdy ve studiu dobře ví, jak funguje „červená“, která se rozsvítí při natáčení. Není vůbec snadné dostat třeba jen část skladby nebo cvičení do podoby, která se dá použít. Přesto děti nahrávky posílaly nebo zvládaly hodiny také on line. Kdo chtěl, měl možnost na sobě pracovat. Ze své zkušenosti a ze zkušenosti kolegů vím, že se naši žáci na prezenční výuku těšili a je to znát. Většina dětí přišla po distanční výuce v dobré kondici i s dobrou náladou. Když jsem v době distanční výuky procházel školou, nebyly to zrovna hezké pocity. Nejhorší byl pro mě ztichlý hudební sál. Nezbývá než si přát, aby zase všechno běželo jak má. Ty dva měsíce přinesly nové zkušenosti, ale dlouhodobě je kontakt žáka s učitelem nenahraditelný. Doufám, že nadcházející týdny budou bez komplikací a budou se moci vrátit i ti žáci, kteří zatím z vážných důvodů prezenční výuku navštěvovat nemohou. -fotogalerie-

V pátek 6. března se do Františkových Lázní sjeli účastníci okresního kola soutěže ZUŠ ve hře na smyčcové nástroje. Na tuto soutěž vyslala ZUŠ F. Chopina pět svých zástupců. Obstáli výborně: Houslista Štěpán Koranda získal 3. cenu, houslistky Klára Štefanská, Mia Malůšková a Klaudie Skalková získaly ve svých kategoriích 1. ceny a postoupily do krajského kola soutěže. Největší úspěch si zaslouženě připsal violoncellista Jaroslav Skalka – nejenže získal 1. cenu a postup do kraje, ale maximálním bodovým ziskem 25 bodů od všech porotců se stal absolutním vítězem celé soutěže. Všem úspěšným soutěžícím i jejich učitelům gratulujeme !!!
Další „čtenářská dílnička“ v Městské knihovně v Mariánských Lázních se nesla v duchu společného fantazírování a snění přítomných dětí. I když v úterý 18. 2. 2020 nikde žádný sníh nebyl, shodli se všichni na tom, že co se bude tento den a v tuto chvíli odehrávat, bude „JAKO“. A tak jsme se oblékli do pleteného roláku, obuli si teplé šněrovací boty a na hlavu nasadili kouzelnou čepici s bambulí. Potom jsme si představovali mnoho krásných sněhových vloček, dováděli jsme na sněhu, kde jsme vytvářeli andílky a pomocí papírových koulí se koulovali a nakonec postavili všichni krásné veliké sněhuláky. Když jsme ze sebe setřásli sníh a oblečení pečlivě uklidili do skříní, sesedli jsme se kolem stolu a vytvářeli kouzelné obrázky. K příjemnému odpoledni posloužila kniha „Léčivé pohádky pro dětskou duši“ plná příběhů k společnému snění. Žáci LDO ZUŠ F. Chopina ML si vybrali pohádku „Sněhová vločka“ a pomohli ostatním dětem celý příběh prožívat naplno.
z vystupujících zaujali posluchače hrou zpaměti ( z nejmladších žáků např. kytarista Filip Pilmajer, mezi těmi staršími zaujala hrou zpaměti houslistka Klaudie Skalková).
V pátek 14. února 2020 navštívily naši školu soubory ze ZUŠ Kralovice. Jednalo se o soubory s názvem Betula a Okteto. Oba tyto soubory vede ředitel kralovické ZUŠ Luboš Marek, který působil před svým nástupem na místo ředitele školy nějaký čas také jako učitel v ZUŠ F. Chopina. Luboš Marek je nejen vedoucím souborů, ale veškerý repertoár pro své žáky také aranžuje. Koncert byl zajímavý netradičním složením vystupujících souborů, které ve výsledku zněly přirozeně a příjemně. Posluchači si mohli poslechnout známé skladby (Korsakov- Let čmeláka, kde hlavní role byla svěřena akordeonu), ale také originální skladbu od vedoucího souboru (L. Marek - Kelti a barbaři). Ve druhé části koncertu vystoupily soubory ze ZUŠ F. Chopina pod vedením Tomáše Sticha – Elementární jazzový orchestr a NBS. V jejich podání zazněly známé kompozice od klasického jazzu 20. století až po známé filmové skladby. Stejně jako Luboš Marek i Tomáš Stich je autorem úprav pro své soubory. Společný koncert byl příjemnou akcí a těšíme se na reprízu v Kralovicích, která proběhne v jarních měsících letošního roku.