turecko.jpgVe dnech 17. – 28.4.2008 navštívil náš soubor Rozmarýnek turecké město Izmir. Zde se konal již 11. ročník tradičního folklórního festivalu. Za hranice Evropy se soubor podíval poprvé. Daleká cesta do asijské části Turecka některé členy odradila. A tak se reprezentovat český folklór vydalo pouhých 20 žáků a 3 učitelé. Příjemným zpestřením 3-denní cesty byla návštěva bulharské metropole Sofia.
Krátce po příjezdu do Izmiru se náš soubor rozdělil na dvě části. Mladší členky byly ubytovány do tureckých rodin, zatímco zbytek souboru byl převezen do 50km vzdáleného luxusního hotelu na pobřeží Egejského moře. Pro všechny účastníky festivalu byl připraven bohatý program. V neděli večer se konala uvítací recepce, na které jsme slyšeli proslov Adnana Yüksela, starosty celého Izmiru a dále proslovy zástupců všech 10 zúčastněných souborů: Azerbajdžán, Bulharsko, Litva, Řecko, Rumunsko, Rusko, Maďarsko, Bosna a Hercegovina, Turecko a Česká republika.
Soubory měly možnost předvést své umění při dvou vystoupeních. Z důvodu zvýšené bezpečnosti byli všichni účinkující bedlivě střeženi policií, proto jsme představení ostatních obdivovali jen zdálky. Náš soubor byl výjimečný živou hudbou, jiné skupiny předvedly fascinující taneční vystoupení. Festival byl nejen kulturní, ale i politickou záležitostí. Na začátku musely soubory zakřičet do kamery ve svém jazyce „Chceme mír!“ a  totéž opakovat během průvodu městem Izmir, který se konal 23.4. na počest tureckého Dne dětí.turecky_festival.jpg
Jak při vystoupeních, tak při výletech nás doprovázeli obětaví delegáti. Navštívili jsme historicky významné místo Trója, zbytky nejzachovalejšího antického města Efes, typický turecký bazar, hrob Panny Marie a vesmírné centrum Space Camp. Jedním z bodů programu bylo sázení stromů, kde si každá země vysadila svou vlastní alej. Myšlenkou festivalu totiž byla vzájemná spolupráce, přátelství a budoucnost, jejíž nositelem jsou právě děti. Také před druhým vystoupením se sázel strom, tentokrát jen jeden, a byl zasypán zeminou tvořenou smísením vzorků hlín ze všech zůčastněných zemí.
Velký dík patří tureckým rodinám, které svým „adoptivním“ dětem připravili bohatý program a seznámili je s tureckou kulturou a tureckým zvyky. Některé členky se natolik spřátelily s tureckými rodinami, že při odjezdu bylo vidět nemálo slz. Milé bylo i závěrečné rozloučení se starostou, kde každý účastník obdržel medaili a několik upomínkových předmětů. Atmosféra po cestě domů potvrdila, že jsme se během zájezdu stmelili ve výbornou partu a celý zájezd si perfektně užili. Za to bychom chtěli poděkovat panu Škárovi, který nám tento báječný zájezd zprostředkoval. Nešlo by to ale bez finanční podpory ZUŠ Fryderika Chopina a sponzorů. Poděkování samozřejmě patří našim třem vedoucím – paní Keďuličové, panu Országhovi a paní Koubkové za přípravu, organizaci a trpělivost během celého výletu. Spolehliví a přálelští řidiči nás bezpečně vozili po celou dobu zájezdu, zapadli do našeho kolektivu, a tak doufáme, že nás budou doprovázet i při dalších cestách.  - fotogalerie -